Menu

C-Licens i KFUM-Parken

image
25. oktober 2015 kl. 20:22

Fr.KFUM afvikler over tre weekender i oktober-november og januar et kursus for klubbens ungdomstrænere. De 15 trænere der deltager fra KFUM skal i de tre weekender igennem 12 afsnit af kurser rettet mod C-licens for ungdomstrænere. I forbindelse med kursusforløbet deltager enkelte trænere fra andre klubber der skal have de sidste brikker i deres c-licens. Fr.KFUM er glad for, at 15 trænere bruger deres fritid på, at dygtiggøre til fordel for træning af klubbens mange unge spillere.

I den forløbne weekend stod det på følgende delkurser: Fredag : Børnefodboldens Basis. Lørdag: Leg dig til landholdet-fodbold og motorik-øvelsesgeneratoren. Søndag: Grundlæggende målmandstræning Næste kursusforløb afvikles den 20 til 22 november og afsluttes 15-16 januar 2016.